زگیل

روزی از یک گریمور پرسیدم: زگیلها را چگونه می توان درمان کرد؟ به من پاسخ داد: «خیلی ساده!، یک دانه سیر را به مدت دو دقیقه روی آن بمالید، بعد سیر را زیر درختی دفن کرده و سه بار به زمین تف کنید! هفته ی بعد، اگر سیر جوانه بزند، زگیل شما هم خوب خواهد شد!».

البته این توضیح مرابسیار متعجب کرد اما این امکان را نیز برایم به وجود آورد تا روی روشهای درمان گیاهی زگیل مدت بیشتری وقت صرف کنم. اگرچه سیر در این رابطه کاملاً بی تأثیر است، اما دو گیاه دیگر وجود دارد که می تواند جای آن را بگیرد. اولین مورد، تویا و دیگری مامیران می باشد.

با استفاده از مخلوط مساوی از تنتور این دو گیاه، می توان نتایج خوبی در رابطه با زگیل و سایر تکثیرهای سلولی خوش خیم پوست بدست آورد.

۹۵ سانتی متر مکعب تنتور مامیران +  ۹۵ سانتی متر مکعب تنتور تویا که آن را سه بار در روز به کمک یک گوش پاکن روی زگیلها می مالند. پس از یک هفته انجام این کار، زگیلها ناپدید خواهد شد.

  • زگیل کف پا (Plantar warts) – این نوع از زگیل عموما رنگ گوشت بدن و یا قهوه ای روشن بوده که همراه آنها رگ های خونی لخته شده (نقاط سیاه) نیز وجود دارد.
  • زگیل تناسلی(Genital warts) – این نوع زگیل ها در نواحی آلت تناسلی و مقعد ظاهر می شوند. این زگیل ها شبیه زائده های کوچک رنگ گوشت یا صورتی و یا قرمز می باشند. این زگیل ها می توانند شبیه تکه های بسیار کوچک گل کلم بوده و یا آنقدر ریز باشند که دیده نشوند. این زگیل ها عموما در خوشه های ۳ و ۴ تایی ظاهر شده و قادر به رشد و پخش سریع هستند. زگیل های تناسلی عموما دردناک نبوده، هرچند می توانند باعث دردی معتدل، خونریزی و خارش گردند. عفونت HPV معمول ترین عفونت مقاربتی در آمریکای شمالی بوده و بعضی از انواع آن در خانم ها باعث سرطان دهانه رهم می شود.
  • زگیل های مسطح (Flat warts) – این نوع زگیل ها در کودکان و نوجوانان شایع تر از بزرگسالان می باشد. زگیل های مسطح نرم تر، صاف تر و کوچک تر از انواع دیگر زگیل بوده و عموما برروی صورت ظاهر می شوند. همچنین این زگیل ها بر روی پاها، بخصوص در زنان ظاهر می شود.